Gra w kręgle to zarówno świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi, jak i sport wyczynowy. Niezależnie od tego, czy chcesz się dowiedzieć, jak zostać zwykłym graczem w kręgle, czy też rozwinąć umiejętności gry w kręgle, trafiłeś w odpowiednie miejsce.

1

Zapoznaj się z torem kręgielni. Zanim zaczniesz grać w kręgle, musisz zrozumieć funkcję toru do gry w kręgle. Tor ma 60 stóp (18.3 m) długości od linii rzutu, linii najbliżej osoby grającej w kręgle, do kręgli, kręgla, który znajduje się najbliżej gracza. Po obu stronach toru znajdują się rynny. Jeśli kula skręci z toru, wpadnie do rynny i wypada z gry.

Obszar podejścia ma 15 stóp (4.6 m) długości i kończy się na linii rzutu. Gracz nie może przekroczyć linii rzutu podczas swojego podejścia lub jego rzut nie będzie się liczył.

Jeśli kula wpadnie do rynny, a następnie odbije się na zewnątrz i uderzy w kręgle, nie zostanie to uwzględnione.

2

Zrozumienie kręgli. Dziesięć kręgli jest ustawionych na końcu toru do gry w kręgle na początku każdej ramy. Są ustawione w formie trójkąta, gdzie róg trójkąta jest skierowany w stronę gracza. W pierwszym rzędzie jest jeden kręgiel, czyli główka, dwa kręgle w drugim rzędzie, trzy w trzecim, i cztery w czwartym. [1]

Lokalizacjom kręgli przypisane są numery 1-10. Kręgle w tylnym rzędzie mają numery 7-10, kręgle w rzędzie kolejnym to 406, kręgle w drugim rzędzie to 2-3, a kręgiel główny to 1.

Wszystkie kręgle dadzą graczowi jeden punkt, jeśli zostaną trafione. Numery zależą od lokalizacji, nie wartości.

3

Naucz się żargonu. Zanim będziesz mógł nazwać siebie prawdziwym graczem, powinieneś poznać kilka różnych wyrażeń związanych z gra w kręgle. Znajomość tych terminów znacznie ułatwi zrozumienie reguł. Oto one:

STRIKE jest wtedy, gdy za pierwszym razem powalisz wszystkie kręgle kulą.

SPARE jest wtedy, gdy strącisz wszystkie kręgle przy drugim podejściu.

SPLIT ma miejsce wtedy, gdy pierwsza kula przewróci główny kręgiel (kręgiel najbliższy gracza), ale pozostawi dwa lub więcej kręgli, które nie sąsiadują ze sobą. W tej sytuacji ciężko jest osiągnąć spare, szczególnie jeśli masz 7-10 split, który jest najtrudniejszy do trafienia.

TURKEY to trzy uderzenia typu strike z rzędu.

Jeśli jakiś kręgiel pozostanie na torze po turze gracza, jest on nazywany „Open frame.”

4

Dowiedz się, na czym polega gra w kręgle. Jedna gra w kręgle składa się z 10 ram. Każda rama odpowiada jednej turze gracza. Celem gracza jest przewrócenie jak największej ilości kręgli, najlepiej wszystkich.

Gracz może rzucić kulę dwukrotnie w każdej turze, pod warunkiem, że nie zbije on wszystkich kręgli przy pierwszym rzucie.

5

Poznaj punktację. Jeśli gracz ma otwartą ramę, może on po prostu dostać punkty za ilość kręgli, które zbił. Jeśli po dwóch turach gracz zbił 6 kręgli, po prostu otrzymuje on dwie tury. Jeśli jednak gracz wyrzuci spare lub strike, zasady się nieco komplikują [2].

Jeśli gracz wyrzuci spare, na jego arkuszu oceny punktowej należy umieścić znak przekreślenia. Po ich kolejnej turze, otrzymają oni 10 punktów plus liczbę kręgli, które zbili w tej turze. Jeśli więc zbije on 3 kręgle po tej pierwszej turze, otrzyma wówczas 13 punktów przed druga turą. Jeśli zbije 2 kręgle w drugiej turze, otrzyma łącznie 15 punktów w tej rundzie.

Jeśli gracz zbije strike, na arkuszu wyników należy zapisać X. Strike zapewni graczowi dziesięć punktów plus liczbę kręgli zbitych w następnych dwóch turach w kolejnej rundzie.

W jednej grze, gracz może zebrać najwięcej 300 punktów. Oznacza to 12 zbić strike z rzędu, lub 120 kręgli, które zostały zbite w 12 ramach. Idealna gra to 12 uderzeń typu strike, ponieważ jeśli gracz uzyska strike w ostatniej ramie, może wykonać dwie kolejne tury. Jeśli te dwie tury również zakończą się strike, uzyskają oni 300 punktów.

Jeśli gracz wyrzuci spare in ostatniej ramie, dostaje jedną dodatkową turę.

6

Znajdź kręgielnię. Przejrzyj Internet, aby znaleźć lokalną kręgielnię, która odpowiada Twoim potrzebom. Postaraj się znaleźć miejsce, które oferuje lekcje gry w kręgle lub ma początkującą ligę gry w kręgle.

Jeśli chcesz iść na kręgle z przyjaciółmi, znajdź miejsce, które jest oceniane pod kątem dobrej zabawy, a może także jedzenia i przekąsek.

7

Idź do kręgielni, którą wybrałeś. Porozmawiaj z innymi graczami i personelem, i sprawdź, czy możesz dołączyć do jakiejś gry. Alternatywnie możesz podejść do alejki z grupą przyjaciół. Jeśli zapytasz osób, czy możesz dołączyć do ich gry, upewnij się, że nie jest ona zbyt konkurencyjna. Możesz tam nawet poznać nowych przyjaciół.

8

Zdobądź buty do gry w kręgle. Jeśli jesteś początkującym, możesz po prostu wynająć buty w kręgielni. Jeśli chcesz poprawić swoją grę, możesz kupić parę swoich własnych butów. Buty do chodzenia po ulicy nie sprawdzą się do gry w kręgle, ponieważ albo przykleisz się w nich do podłogi zamiast się naturalnie ślizgać, lub będziesz się zbytnio ślizgał, co może doprowadzić do obrażeń.

Jeśli nie będziesz mieć na sobie butów do gry w kręgle, możesz również uszkodzić lub pozostawić ślady zadrapań na podłodze kręgielni. Wynajmij parę butów, chyba że chcesz wpaść w kłopoty zanim jeszcze zaczniesz grać w kręgle.

Nie zapomnij założyć skarpetek lub przynieść ich ze sobą do kręgielni. Niektóre kręgielnie sprzedają skarpetki, ale będą drogie.

9

Wybierz odpowiednią kulę. Zanim zaczniesz grać w kręgle, musisz znaleźć kulę, która ma odpowiednią wagę oraz właściwy rozmiar dla Twoich palców. Kule będą oznaczone etykietą na podstawie ich wagi, tak więc kula z „8” będzie ważyć 8 funtów. Oto sposób na znalezienie kuli o odpowiednim rozmiarze i wadze: [3]

Waga. Kula o wadze 14-16 funtów byłaby odpowiednia dla większości osób dorosłych z większymi dłońmi, a kula o wadze 10-14 funtów byłaby odpowiednia dla większości osób dorosłych z mniejszymi dłońmi. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest mieć kulę, która jest nieco cięższa, ponieważ pomoże Ci nabrać rozpędu. Ogólna zasada mówi, że kula powinna ważyć tyle, co 10% Twojej wagi ciała, więc jeśli ważysz 140 funtów, powinieneś grać kulą o wadze 14 funtów.

Rozmiar otworu na kciuk. Twój kciuk powinien idealnie pasować do pojedynczego otworu na kciuk. Powinieneś być w stanie wyciągnąć go z otworu, nie zaczepiając go ani bez jego utknięcia, ale otwór nie powinien być zbyt duży, abyś musiał wciskać kciuk do otworu, aby się zaczepić.

Rozmiar otworów na środkowe palce. Po włożeniu kciuka należy położyć środkowy i serdeczny palec na pozostałych dwóch otworach. Jeśli rozpiętość jest prawidłowa, Twoje palce powinny łatwo i wygodnie znajdować się na dwóch otworach, tak aby środkowe linie łączące były wyrównane z bokiem otworu najbliżej kciuka. Zwiń dwa palce w otwory, aby mieć pewność, że dobrze pasują do otworów, tak jak kciuk.

10

Znajdź swój tor. Po zapisaniu się w kręgielni i założeniu butów, zostaniesz skierowany na tor. Jeśli będziesz mógł wybrać swój własny tor, wybierz tor który jest oddalony od głośnych i hałaśliwych osób. Ale to Twój wybór: możesz lepiej grać jeśli jesteś otoczony przez innych graczy.

11

Prawidłowo trzymaj kulę. Najpierw podnieś kulę i udaj się w odpowiednie miejsce toru. Umieść środkowy i serdeczny palec w górnych dwóch otworach, a kciuk w otworze dolnym.

Trzymaj kulę nieco z boku, rękę którą będziesz rzucać umieść na dole, druga ręka powinna spoczywać na dole kuli, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

Trzymaj kciuk na górze kuli na pozycji 10:00, jeśli jesteś praworęczny. Jeśli jesteś leworęczny, użyj pozycji 2:00.

12

Podejdź do linii rzutu. Standardowe podejście polega na tym, aby stać z plecami wyprostowanymi, ramionami wyśrodkowanymi prostopadle do celu, a kolanami lekko zgiętymi. Twoja ręka z kulą powinno być skierowane prosto w dół przy Twoim boku. Twoje plecy powinny być lekko pochylone do przodu.

Twoje stopy powinny być lekko rozstawione, a Twoja “stopa ślizgowa” powinna być umieszczona nieco przed drugą stopą. Twoja stopa ślizgowa będzie naprzeciwko ręki, której używasz do gry w kręgle (praworęczny gracz będzie się ślizgał lewą stopą).

13

Popracuj nad wycelowaniem kuli. Twój tor do gry w kręgle powinien mieć serię kropek 7 stóp (2.1 m) wzdłuż toru, i czarne strzałki około piętnastu stóp wzdłuż toru. Jeśli jesteś początkującym graczem, powinieneś starać się rzucić kulę w środek tych znaków. Po rozwinięciu umiejętności gry w kręgle, możesz celować w lewo lub w prawo od tych znaków, aby podkręcić kulę.

Nawet jeśli celujesz kulą w środek znaczników, możesz nie uderzyć w kręgle ponieważ kula może zwolnić lub ześlizgnąć się w kierunku rynny. Zwróć uwagę na to, gdzie toczy się kula i odpowiednio dostosuj ułożenie swojego ramienia podczas rzutu.

Skup się na celowaniu w znaki, nie kręgle.

14

Puść kulę. Zachowaj wyprostowaną, nieskręconą pozycję ciała, ponieważ kula i ręka powinny być trzymane względnie podobnie – pod i za kulą podczas zamachu. Przesuń ramię z kulą płynnie do tyłu, a następnie do przodu, aby zwolnić kulę. Puść kulę, gdy Twoje ramię przesunęło się jak najdalej do przodu.

Po prawidłowym wypuszczeniu, kciuk powinien wyjść jako pierwszy, a następnie palce. Powinno to pomóc w obróceniu kuli, co powinno pomóc w jej podkręceniu i poruszaniu się po torze.

Patrz na cel, na który celujesz, gdy uwalniasz kulę. Jeśli spojrzysz w dół na swoje stopy lub kulę, stracisz równowagę i nie będziesz w stanie prawidłowo wycelować kulą.

15

Wytrzyj ręce po zakończeniu tury. Upewnij się, że Twoje ręce są całkowicie suche, zanim podniesiesz kulę kolejnym razem. Użyj ściereczki, aby wytrzeć ręce lub przynamniej wytrzyj ręce o spodnie, jeśli jej nie masz. Jeśli Twoje ręce nadal są spocone, kula może wyślizgnąć się z Twoich rak.

Możesz również użyć kalafonii, którą można znaleźć w większości profesjonalnych kręgielni, aby palce i kciuk były lekko lepki i mniej śliskie.

16

Prowadź punktację przez całą grę. Większość kręgielni będzie miała komputer w pobliżu miejsca do siedzenia, który pozwoli Ci na prowadzenie punktacji. Jeśli kręgielnia nie ma komputera, otrzymasz arkusz punktowy do zapisywania swoich wyników. Tak czy inaczej, proces jest taki sam. Oto sposób prowadzenia zapisu punktacji:

Obszar w lewym górnym rogu każdej klatki do zapisania pierwszej kuli, a pole po lewej stronie do drugiej kuli, jeśli wyrzucisz strike. Strike oznacza się „X”, a spare  „/”.

17

Zakończ blisko linii rzutu. Odległość między linią rzutu a Tobą powinna wynosić około 6 cali, jeśli chcesz uzyskać optymalny rzut. Oznacza to, że kula znajduje się w niewielkiej odległości od linii rzutu, zanim dotknie toru. W ten sposób, kula dotrze dalej toru i zachowa energię podczas uderzenia w kręgle. Zakończenie za daleko od linii rzutu oznacza, że będziesz musiał przesunąć się bliżej, gdy będziesz zaczynał z pozycji.

Pamiętaj, że strike to 10 plus kolejne dwa rzuty, a spare to 10 plus kolejny rzut. Jeśli wyrzucisz strike w pierwszym rzucie w 10 ramie, dostaniesz dwa kolejne rzuty, aby określić ostateczny wynik. 300 to najwyższy wynik, jaki możesz zdobyć.

18

Oglądaj kręgle w telewizji. Uważnie obserwuj profesjonalistów i zobacz, jakich technik używają. Możesz również oglądać filmy z ekspertami do gry w kręgle online.

Staraj się naśladować postawy graczy we własnym domu. Pamiętaj tylko, że oglądasz ekspertów i że Twoja technika gry w kręgle będzie znacznie prostsza niż ich.

19

Poproś o porady. Jeśli chcesz naprawdę ulepszyć swoją grę, szukaj pomocy u innych, bardziej zaawansowanych graczy i trenerów. Pomoże Ci to w krytycznym spojrzeniu na siebie i zyskasz świeże spojrzenie.

20

Dołącz do ligi gry w kręgle. To świetny sposób na regularną praktykę i nawiązywanie nowych znajomości.

21

Podobnie jak w przypadku każdej innej gry, gra w kręgle ma być zabawą! Podczas przeglądania poniższych zasad etykiety, należy pamiętać, że zostały one utworzone, aby ułatwić płynną grę.

Przeczytaj je uważnie i postępuj zgodnie ze wszystkimi szczegółowymi zasadami umieszczonymi w kręgielni.

Będąc na torze, noś tylko buty do gry w kręgle.

Nie zaczynaj gry w kręgle dopóki maszyna ustawiająca kręgle nie zakończy swojego cyklu.

Pozwól graczowi na sąsiednim torze zagrać jako pierwszemu, jeśli oboje zbliżacie się do toru w tym samym czasie. W przeciwnym razie, gracz który dotrze jako pierwszy ma pierwszeństwo rzutu.

Nie wchodź na ani nie przekraczaj linii rzutu, nawet podczas zwykłej gry. Gra w kręgle to sport, więc graj uczciwie.

Kulę należy rzucić wzdłuż toru. Unikaj przerzucania lub wyrzucania kuli, gdyż może to spowodować uszkodzenia toru.

Nie graj w grę na innym torze, powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca.

Zawsze pytaj o pozwolenie, gdy używasz kuli kogoś innego.

Unikaj rozpraszania innych graczy podczas gry w kręgle. Uważaj na swój język i ogranicz przeklinanie.

Przygotuj się, gdy nadejdzie Twoja kolej do gry w kręgle.

Staraj się zachować dokładność wyniku. Prawie wszystkie kręgielnie mają już zautomatyzowane wyniki gry w kręgle.