Krótka historia gry w kręgle
Kręgle kojarzą Ci się z formą rozrywki stosunkowo nową, a za jej ojczyznę uważasz Stany Zjednoczone? Zatem jesteś w błędzie, gdyż ich historia sięga czasów starożytnych. Dyscyplina ta ma bardzo bogatą historię, która tłumaczy, dlaczego obecnie w tak wielu częściach świata kręgle należą do ulubionych form spędzania wolnego czasu przez wiele osób w każdym wieku.
Czy w kręgle grali już jaskiniowcy?
Niemal ponad sto lat temu archeolodzy odkryli w dziecięcym grobie pochodzącym z okresu Starożytnego Egiptu zestaw prymitywnych przedmiotów, które z niemal 100% pewnością służyły właśnie do gry, przypominającej znane nam współcześnie kręgle. Znalezisko to datowane jest na mniej więcej 3200 rok p.n.e. Istnieją jednak badacze, którzy twierdzą, że w prymitywną formę bowlingu mogli grać już nawet żyjący wcześniej jaskiniowcy, dla których strącanie słupków przypominających znane nam kręgle pomagało zrelaksować się po trudach polowań. Hipoteza ta rzuca zupełnie nowe światło na znaną nam wszystkim animację o rodzinie jaskiniowców Flinstone’ów, którzy uwielbiali grę w kręgle.
Kręgle w średniowiecznej Europie
W Średniowieczu kręgle zagościły w wielu krajach Europy Zachodniej, takich jak chociażby teren dzisiejszych Niemiec czy też Anglii. Ludy Germańskie wykorzystywały nawet grę w kręgle jako element pogańskiego obrządku religijnego. Apogeum popularności tej dyscypliny na kontynencie europejskim przypadało na okres od XII do XIV wieku. W tym czasie kręgle stały się nieodłącznym elementem wielu festynów, jarmarków oraz zabaw ludowych. W Anglii z kolei niesamowicie popularne stałe się granie na trawie. W tym kraju kręgle stały się tak rozpowszechnione, że zaczęły wypierać łucznictwo wśród wojaków, co spowodowało, że ówczesny król, Edward III, zdelegalizował protoplastę dzisiejszego bowlingu.
Jak kręgle trafiły do Ameryki?
Na teren dzisiejszych Stanów Zjednoczonych kręgle zostały przywiezione przez holenderskich, angielskich i niemieckich osadników, którzy trafili na kontynent amerykański wraz z falą wielkich odkryć geograficznych. Gra ta trafiła na bardzo podatny grunt, co spowodowało, że już w XVII w. w Ameryce zaczęły powstawać pierwsze kryte kręgielnie. Wkrótce kręgle zaczęły nabierać coraz bardziej hazardowego charakteru, co spowodowało, że niektóre amerykańskie stany zdelegalizowały tę dyscyplinę w XIX w. W odpowiedzi na ten zakaz wielu bogatych przemysłowców zaczęło budować tory w swoich ogromnych rezydencjach, do których przeniosły się rozgrywki z publicznych kręgielni.
Początki zorganizowanego bowlingu
Na szczęście dla wszystkich fanów bowlingu, prohibicja nie trwała długo, a mimo zakazu kręgle nadal zyskiwały popularność, Doprowadziło to do tego, iż powstało wiele wykluczających się zasad gry, które znacznie różniły się od siebie na przykład wymiarami kręgli czy też ciężarem kul. Celem ujednolicenia tychże zasad w 1895 roku w Nowym Jorku utworzono Amerykański Kongres Bowlingu. Wydarzenie to dało początek wielu ogólnokrajowym zawodom, które odbywały się już na jednorodnych zasadach. Ogromna popularność bowlingu spowodowała również utworzenie podobnej instytucji z myślą o kobietach – w 1911 roku powstał bowiem Międzynarodowy Kongres Bowlingu Kobiet.
Jak rozwijał się nowożytny bowling?
Era nowożytna to czas, kiedy za sprawą szeregu usprawnień natury technicznej bowling bardzo się rozwinął, co przyczyniło się do zwiększonego komfortu gry. W 1905 roku pojawiła się pierwsza kula gumowa, która miała w przyszłości zastąpić ciężkie kule z bardzo twardego drzewa gwajakowca. Z kolei w 1951 roku wynaleziony został pierwszy model pinspottera, z kolei prezentacja tych maszyn w akcji miała miejsce rok później. Wynalazek ten umożliwił właścicielom kręgielni rezygnację z usług chłopców do ustawianie kręgli, czyli tzw. „pin-boys”.